Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00
Transcript
9

Akkor van gáz,vagy nincs gáz? Szijjártó az orosz sajtónak azt mondta, hogy az oroszországi olaj nélkül Magyarország nagy bajba kerül, a magyar médiában már minden nagyszerű volt...Mi lehet az igazság?

9

Az oroszországi olaj nélkül Magyarország nem tudja kielégíteni az üzemanyag-keresletet - nincs elegendő alternatív infrastruktúrája - mondta Szijjártó Péter magyarországi külügyminiszter az orosz sajtóban. Korábban Kijev leállította a LUKOIL olaj Druzsbán keresztüli tranzitját. A Kreml politikainak nevezte a döntést.

Magyarország nem éli meg az oroszországi olaj nélkül Ukrajna döntése, hogy felfüggeszti a LUKOIL szállítását a Druzsba olajvezetéken, komoly kihívást jelentett az ország számára – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az RBC tévécsatornának adott interjújában.

„Ha Magyarország leállítja az oroszországi olajszállítást, egyszerűen nem éljük túl, nem tudjuk tág értelemben ellátni az országot. Egyszerűen nem tudjuk kielégíteni az üzemanyagigényt. Miért? Mert nincs elegendő alternatív infrastruktúránk. Horvátországból az Adriai-tenger partjáról még egy vezeték fut Magyarországra, de kapacitása nem elegendő Magyarország ellátására. Itt figyelembe kell venni Szlovákiát is, amelyet Magyarországon keresztül látnak el olajjal. És egyszerűen nincs más választása. És részben Csehország is így áll.” – mondta Szijjártó.

Szerinte ha az orosz olajszállítás megszűnik, ez Magyarországot teljesen megfosztja az olajtól. „Csak a számokat kell nézni. <...> Nem akarunk ilyen kockázatot vállalni. Ezért az a tény, hogy Ukrajna ilyen döntést hozott, nagyon komoly kihívás számunkra. Ez Oroszországból származó importunk mintegy harmadát érinti. Szlovákiában még rosszabb a helyzet. Ott ezek a készletek körülbelül 40%-ot tesznek ki.”

Szijjártó megjegyezte, hogy lehet találni átmeneti megoldást, de „hosszú távon más, jogilag jelentős megoldást kell keresni”.

„Orosz beszállítókkal tárgyaltunk, ukrán tranzitországokkal tárgyaltunk. A jelenlegi állapotot értékelve elmondhatom, hogy fokozatosan közeledünk a hosszú távú megoldás felé, de még nem jutottunk el hozzá. A megállapodásokat még nem írták alá, de nagyon komolyan dolgozunk ezen” – mondta a miniszter.

Fotó: Maxim Slutsky / TASS

A Druzsba olajvezetéknek két ága van: északi és déli. Az északi Fehéroroszországon, Lengyelországon és Németországon halad keresztül, az EU-szankciók miatt tavaly nyár óta blokkolják az ellátást. Kivételt tettek Magyarország, Szlovákia és Csehország esetében, amelyeken keresztül a vezeték déli része halad át, tekintettel az orosz üzemanyagtól való függőségükre.

Júliusban azonban Ukrajna, amelyen ez az olajvezeték áthalad, felfüggesztette a LUKOIL Druzsbán keresztül történő szállítását.

Magyarország és Szlovákia a korlátozást az orosz cég elleni ukrán szankciók kiterjesztésével hozta összefüggésbe. Elítélték a tranzit felfüggesztéséről szóló döntést , és az Európai Bizottság (EB) közvetítésével konzultációt kértek Kijevtől, jogi lépésekkel fenyegetve azt. Az EB közölte , hogy elkészítette a helyzet előzetes elemzését, és nem tárt fel semmilyen közvetlen kockázatot Magyarország és Szlovákia olajellátásával kapcsolatban.

Az Európai Bizottság képviselője megjegyezte, hogy Magyarország és Szlovákia alternatív csatornákat használhatna, például a JANAF olajvezetéken keresztül Horvátországból növelné az importot. Budapest azonban elutasította ezt a javaslatot , „brüsszeli összehangolt akciónak” nevezve.

Szijjártó Péter szerint Horvátország „nem megbízható” tranzitországként, mert az ellenségeskedés kitörése óta a piaci átlag ötszörösére emelte a tranzitdíjakat. Ha nem oldják fel az ellátási korlátozásokat, Magyarország 6,5 milliárd eurós segélyt zár le Ukrajnának – figyelmeztetett Szijjártó .

A korlátozások ellenére júliusban Magyarországnak és Szlovákiának sikerült átmeneti megoldást találnia a tranzitproblémára: a RussNeft csatlakozott a szállításokhoz, a Tatneft pedig csaknem megduplázta exportját – adta hírül a Bloomberg és a Kommersant . A Kreml politikai döntésnek nevezte Ukrajna lépését , hogy korlátozza az olaj Druzsbán keresztül történő tranzitját.

Szijjártó Péter ugyanakkor a magyarországi médiában határozottan azt állítja, hogy nagyon jól fel vannak készülve a közeledő fűtési szezonra és nem lesz semmilyen elakadás.

Ugyanakkor Zelenszkij tovább feszegeti a húrokat, azt követelve szövetségeseitől, vagyis irányítóitól, hogy indítsanak újabb támadásokat Oroszország ellen, s ezek alatt támadják meg az orosz energia-infrastruktúrát is. Érdekes két hónap előtt áll az ukrajnai helyzet, ugyanis ma már nyilvánosan tudott dolog, hogy valójában a NATO , azaz a Biden-nevével fémjelzett Fehér Ház mozgatja a háború szálait és nem az ukrán kormány.

Mivel pedig a magyarországi Orbán-kormány valójában többkulacsos marionett-bábként ide is oda is farol, kérdés mennyire okosan tudják kicigánykodni a Magyarországnak szükséges földgázt…vagy egyáltalán hogy kerülnek ki ebből a több mint fura helyzetből, ahol már mindenkivel paktumot kötöttek?

Discussion about this podcast

Szőke Mária Magdolna  - Modern Apokrif
Szőke Mária Magdolna - Modern Apokrif
Authors
Szőke Mária Magdolna